René Böll (D)

narozen v roce 1948, syn Heinricha Bölla je umělcem, spoluzakladatelem Nadace Heinricha Bölla a vykonavatelem pozůstalosti svého otce. Od roku 1967 studoval malířství v Kolíně nad Rýnem a ve Vídni. V roce 1975 se stal generálním ředitelem společnosti Lamuv Verlag, kterou spoluzakládal, a také přeložil díla ze španělštiny. Od roku 2005 do roku 2010 pracoval v KünstlerMuseum Beckers Böll. Jeho díla byla vystavena v Německu i v zahraničí. 


Poprvé se do Československa a Prahy dostal společně se svým otcem Heinrichem dramatické době ruské okupace v srpnu 1968. On sám měl během srpnových pražských dnů mnohem větší svobodu pohybu než jeho otec. Rodiče ho pustili do ulic. Jako student grafiky a malířství citlivě vnímal všechny naléhavé vjemy a dramatické scény, které se nabízely. Dění kolem sebe René Böll zaznamenával pomocí miniaturního fotoaparátu Minox, který si jeho otec koupil jen proto, že nechtěl na cesty tahat velký přístroj. V té době jej ale většinou používali špioni, což se Renému málem stalo osudným. Nedaleko Husova pomníku na Staroměstském náměstí mu dva dny po invazi znenadání na hruď mířila hlaveň samopalu. Sovětský voják po něm požadoval, aby mu fotoaparát vydal. "Já bych ten foťák hned odevzdal, i kdyby byla šance, že vystřelí, 1 ku 100 000. On ale nechtěl," napsal později Heinrich Böll: spolu se svou manželkou byl svědkem celé scény. Ve svém pozdějším článku pro magazín Der Spiegel Heinrich Böll raději zamlčel, že aktérem dramatické scény byl jeho potomek, incident však popsal zcela přesně. .... https://vltava.rozhlas.cz/rene-boll-v-praze-5129682

Na festivalu bude René Böll dva dny 19. a 20. října a bude mít velmi bohatý program. V neděli od 13.00 se zúčastní závěrečné TISKOVÉ KONFERENCE, od 16.00 pak uvede film Stát versus Fritz Bauer , besedy Spřízněni volbou s představením výstavy Vměšovat se je žádoucí a na slavnostní zakončení od 20.30 předá festivalovou Cenu Heinricha Bölla za nejlepší prezentaci soutěžního filmu.