The Mill and the Cross (PL 2011)

The film focuses on a dozen of the 500 characters depicted in epical Bruegel's painting of Crosscarrying from 1564. The theme of Christ's suffering is transported in time voyage to Flanders during the era of fights against religious persecution which came from Spanish invasion. The painting consists of 500 portraits of individual stories. The Polish director Lech Majewsky brings a striking visual focusing on them. The audience travels into the time of Brueghel´s artistic but also social living during the late medieval time. We see the depth of the artistic mastering process invisioning the life of Christ and cruelty on innocent others too. Such unusual meditation of questioning the spriritual and philosophical themes has its certain originality. 

.......

V roce 1564 namaloval Pieter Brueghel jeden ze svých nejznámějších epických obrazů Nesení kříže. Ježíšův příběh je na něm přenesen do doby Brueghelova života, kdy jeho národ trpěl pod španělskou nadvládou. Obraz je zaplněn více než pěti sty lidmi, z nichž každý skrývá svůj neopakovatelný příběh. Snímek polského režiséra Lecha Majewského je strhujícím vizuálním pokusem nahlédnout do života postav, které se na obrazu objevují. Divák je přenesen do Brueghelova výtvarného světa, do doby pozdního středověku. Film popisuje proces tvorby mistrovského díla a umožňuje nahlédnout do hloubky jeho výpovědi, zachycuje utrpení Krista spolu s útrapami dalších, nevinných a neznámých lidí. Stává se tak neobvyklou meditací nejen nad uměleckým dílem, ale také nad náboženskými a filozofickými otázkami.

Mlýn a kříž / Młyn i krzyż / The Mill and the Cross

Drama / Historický

Polsko / Švédsko, 2011, 92 min
Režie: Lech Majewski
Scénář: Michael Francis Gibson, Lech Majewski
Kamera: Adam Sikora, Lech Majewski
Hudba: Józef Skrzek, Lech Majewski
Hrají: Rutger Hauer, Charlotte Rampling, Michael York, Joanna Litwin, Dorota Lis, Rafał Samusik, Katarzyna Sobanska-Strzalkowska, Bartosz Capowicz, Mateusz Machnik, Emilia Czartoryska
Scénografie: Marcel Sławiński, Katarzyna Sobanska-Strzalkowska
Masky: Dariusz Krysiak
Kostýmy: Dorota Roqueplo

web  IMDB  CSFD