Gondolán Trio (CZ)

Gondolánovo trio složené ze špičkového houslisty Marka Baloga,  jazzového pianisty Tomáš Jochmanna  a především multiinstrumentalisty Antonína Gondolána (78 let) plnohodnotně nahradí plánovaný koncert Jozefa van Wissema (z technicko-organizačních důvodů ZRUŠENO). 

Antonín Gondolán spolu s Miroslavem Vitoušem, Jiřím Mrázem a Janem Hammerem obsadili nejpřednější příčky mezinárodní jazzové soutěže Vídeň 1966, kde právě Gondolána vysoce hodnotili i nad kolegy takové osobnosti světa hudby jako Cannonball Aderley či Friedrich Gulda. Přesto vztah publika k romské hudbě v naší zemi nedovolil takové šance, jaké zmiňovaní kolegové mají dodnes. "Tony" Gondolán je básníkem bojujícím za jiný tón, nejen v hudbě. Je vzorem mladým hudebníkům a společně umí v tomto divy. 

Antonín Gondolán je hudebník, skladatel a zpěvák. Už v době studií na konzervatoři začal profesionálně hrát s předními hudebními tělesy populární hudby - s Orchestrem Gustava Broma a Orchestrem Ladislava Štaidla, později skládal pro naše přední interprety dosud známé hity. Po zájezdu s Karlem Gottem do Las Vegas, který se uskutečnil v roce 1967, založil se sestrou a třemi bratry populární a úspěšnou skupinu Sourozenci Gondolánovi, která koncertovala po celém světě. Časem se ale sourozenci rozešli a Antonín pokračoval v kariéře profesionálního hudebníka v různých sestavách a v různých zemích. Mimo jiné žil deset let v Německu, kam se oženil. Později absolvoval na Filozofické fakultě Univerzity v Nitře magisterské studium oboru sociální práce. Po návratu do České republiky se věnoval hudbě a na jaře roku 2004 vydal své první album s názvem Čekej a neplakej. Album obsahuje dvanáct písní Antonína a Františka Gondolána a při jeho nahrávání spouluúčinkoval houslista Marek Balogh, kytarista a cimbálista Marek Pilo a jako host klavírista Jiří Nedoma. Antonín Gondolán má pět dětí. Jeho syn Filip v roce 1998 dokončil konzervatoř a působí jako jazzový zpěvák a kytarista. 

Koncert bude i poctou Andreje Stankoviče (duchovní inspirace celého festivalu a soutěže), který miloval pravou nefalšovanou autenticitu rómské hudby.