Druhá tisková zpráva ...

16.10.2019

Festivalový program ZDARMA

Díky finanční podpoře Hlavního města Praha, Praha 1, Španělské a Německé ambasády a především Státního fondu kultury MKČR můžeme nabídnout všem zájemcům VSTUP ZDARMA na všechny festivalové programy - projekce, besedy, koncerty. Pochopitelně do kapacity sálu, a tak doporučujeme dřívější příchod. Kompletní aktuální program najdete na webových stránkách festivalu, ale i na festivalovém letáku.

Místo Jozefa Antonín

Z technických důvodů se nemůže uskutečnit plánovaný koncert nizozemského loutnisty Jozefa van Wissema a byli jsme nuceni najít náhradní hudební program SLAVNOSTNÍ ZAKONČENÍ (neděle 20.října 2019 od 20:30 v Galerii Paláce Lucerna). Z mnoha dobrých důvodů jsme nakonec zvolili vystoupení GONDOLÁN TRIA - uskupení skvělých muzikantů Antonína Gondolána (kontrabas), Marka Balogha (housle) a Tomáše Jochmann (klavír). Koncert tak proběhne na počest nejenom všech hostů festivalu, pro diváky, ale i jako uznání duchovnímu otci festivalu - Andreji Stankovičovi, který miloval autentickou rómskou hudbu a ctil proto i tvorbu Antonína Gondolána.

Světová a české filmové premiéry

Do festivalové soutěže bylo nominováno celkem DEVĚT audiovozuálních děl, z nichž některé budou uvedeny v ČR poprvé. Světovou premiéru si odbude první větší prezentace španělského animovaného dokumentu SHKID za osobní účasti režiséra i producenta a mnoha dalších hostů a podporovatelů. České festivalové premiéry se konečně dočká i významný rumunský snímek MUČITELOVOVO ODPOLEDNE, ukrajinský nejlepší film roku 2018 DELTA a maďarský dokumentární film PŮJČ MI SVÉ OČI, BALTHAZARE. Premiéru si díky vstřícnosti České televize odbude i německý film STÁT VS.FRANZ BAUER, který byl již u nás uveden, ale ne s novým českým dabingem.

Slavnostní zahájení a zakončení

Slavnostní zahájení a zakončení doplní skvělá hudba. V pátek 18. října od 15:30 na Střeše Paláce Lucerna zahájení festivalu doprovodí svými "improvizacemi" vynikající houslistka Anna Romanovská a freejazzový saxofonista Michal Hrubý. V 16:30 pak proběhne SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ a první festivalová projekce. SLAVNOSTNÍ ZAKONČENÍ se uskuteční v neděli 20. října od 20.30 v Galerii Paláce Lucerna a doprovodí jej hudba již zmíněné legendy GONDOLÁN TRIA. Budou předány také dvě festivalové ceny - Hlavní cenu festivalu PragueSpringFestivalu předá Ivan M.Havel, Speciální cenu za nejlepší prezentaci díla předá René Böll. Výsledky sutěží budou oficiálně oznámeny novinářům na speciální festivalové tiskovce v neděli 20. října od 13:00 v Privátním klubu Koníček.

Více a podrobněji na www.praguespringfestival.cz


Martin Fišer (organizace, ekonomika, mfisher@atlas.cz, 778 734 961)

Jiří Králík (produkce, program , jirka.kralik@seznam.cz, 602 704 620)

Markéta Poláková (p.r., zemfira35@centrum.cz, 607 922 499)