program ...

vstup na festival ZDARMA 

Praha

Palác Lucerna (Střecha, Galerie, Privátní klub Koníček)

Pro festival a jeho podstatu je velmi významné i místo konání. Podstatná část festivalu se bude konat v nově vytvořeném kulturním prostoru Střechy paláce Lucerna, ve kterém zakladatel a kulturní animátor Ondřej Kobza již od počátku a velmi úspěšně navazuje na normalizační "bytové univerzity" a potvrzuje jejich opodstatnění i v dnešní "podivné" době. Podstatou festivalu nebudou jen projekce soutěžních audiovizuálních děl, ale také doprovodné prezentace, diskuse a besedy se zahraničními tvůrci a bohemisty. Část festivalového programu bude probíhat i v dalších prostorách Paláce Lucerna. V plánu je i další propagace festivalu a oceněných filmů v rámci oficiálních festivalových ozvěn ve vybraných českých a slovenských městech v obdobných progresivních a kreativních kulturních centrech (galerie, knihkupectví, rockové kluby, ...). Kolekci filmů nabídneme i českým centrům.  

Pátek 18. 10. 2019

První den nabídne v úvodu krátký hudební program a pak projekce pro studenty škol v Praze, dále pak setkání s některými autory čtyř filmů při společných besedách. Páteční program se celý odehraje na Střeše Lucerny, především v Salónu, tedy uzavřeném projekčním a debatním sále s omezenou kapacitou (max. 80 míst).

Střecha Paláce Lucerna 

15.30 - 16.30 venkovní prostor 
Zahájení festivalu

Neformální zahájení festivalu se setkání hostí a publika, které doprovodí jak film, tak hudba - skvělé hudebně alternativní duo Anna Romanovská a Michal Hrubý.  


16.30 - 18.15 Salón 
Feral (CZ 2018)

Český dokument v soutěži od režiséra Jiřího Holby s jeho hrdinou přední postavou českého undergroundu exilu Charliem Soukupem byl oceněným dílem letošní Ceny Andreje ´Nikolaj´ Stankoviče 2019. Film doprovodní člen poroty Ceny Stankoviče.


18.30 - 20.30 Salón 

Dobrá smrt (SK 2018)

Slovenský dokumentární film klade otázky na téma eutanázie - besedy se zúčastní producentka Dagmar Sedláčková a nominátorka a režisérka Zuzana Piussi.

Dagmar Sedláčková
Dagmar Sedláčková

20.45  - 21.45 Salón 
SHKID (E 2019-2020)

PREZENTACE filmového díla ve vývoji od španělského režiséra a producenta Fernanda Cortíza o dětech uvězněných v Terezině za Druhé světové války.  Setkání je příležitostí pro účast českých animatorů. Promítání ukázky a následná beseda s režisérem i producentkou a malířkou Isabel Rey Sastre probíhá za participace bohemistky Kateřiny Vlasákové a Soni Králové a  dalších významných osobností a zástupců institucí.

22.00 - 24.00
Delta (UA 2017)

Česká premiéra ukrajinského filmu  s besedou a setkáním s  režisérem Oleksandrem Techynskyim a ukrajinskou bohemistkou Tetianou Okopnou. Film získal mnohá ocenění na festivalu v Odesse pak i cen za nejlepší ukrajinský dokument roku

T.Okopna
T.Okopna

Sobota 19.10. 2019 

Druhý den festivalu nabízí čtyři projekce filmů v soutěži. Každou doprovodí představení filmu, kterého se zúčastní vždy jeden z autorů a "jeho" bohemista. 

 

Galerie Paláce Lucerna 

16.00 - 17.50 
Mučitelovo odpoledne (RO 2011)

Česká premiéra rumunského celovečerního filmu s presentací a s diskusí autorky předlohy spisovatelkou Doina Jela a rumunského bohemisty, básníka a překladatele Mircea Dan Duta.  


18.00 - 20.00 
Mlýn a kříž (PL 2011)

Polský celovečerní filmový experiment režiséra Lecha Majewského doprovodí prezentací polský bohemista a rektor filmového festivalu LAF Piotr Kotowski a střihač, kameraman a superviser speciálních efektů filmu Norbert Rudzik

N.Rudzik
N.Rudzik
Piotr Kotowski
Piotr Kotowski

20.15 - 21.50
Půjč mi tvé oči, Balthazare (H 2017)

Česká premiéra maďarský dokument filmové a divadelní režisérky Dóry Elek za účasti maďarského bohemisty Istvána Vöröse


I.Vörös
I.Vörös

22.00 - 24.00  
Stát se zvířetem (GB, USA, CAN, CH 2018)

Dokumentární esej režisérů Emmy Davie a Petera Mettlera. Do soutěže byl nominován filosofem Johnem Zerzanem, který "prezentérku" filmu Emmu Davie doprovodí úvodem a po filmu i besedou prostřednictvím videokonference z USA spolu s Peterem Mettlerem.
 


John Zerzan
John Zerzan

Neděle 20.10. 2019 

Poslední festivalový den nabídne i poslední bloky soutěžních filmů a besed. Večer pak slavnostní zakončení, předání hlavních festivalových cen a hudební překvapení . Ale i pozvánku na příští rok a druhý ročník festivalu. Ale také setkání s významnými osobnostmi letošního festivalu


Galerie Paláce Lucerna 

16.00 - 18.00
Stát versus Fritz Bauer (D 2011)

Projekce německého etického dramatu, které do soutěže vybral a osobně doprovodí besedou výtvarník a spisovatel René Böll. Projekce ve spolupráci s českou televizí premiérově představí dabovanou verzi filmu.


18.15 - 20.00
Spřízněni dobou

Režisér Karel Vachek představí ukázky ze svého již klasického díla Spřízněni volbou (1968), které odzrcadlují klíčové události naší historie (1968, 1977, 1989, ...). Účast na následující besedě potvrdili filosof Miroslav Petříček (letošní laureát Seifertovy ceny), Judr. Miroslav Tejkl, filosof a zakladatel SOK - Sdružení pro levicovou teorii Michael Hauser, literární kritik a editor díla Egona Bondyho Martin Machovec a další hosté festivalu. Debatu bude moderovat Karel Král (SAD). 
Karel Vachek
Karel Vachek
M.Petříček
M.Petříček
Miroslav Tejkl
Miroslav Tejkl
M.Hauser
M.Hauser
Martin Machovec
Martin Machovec

20.30 -22.00
Festivalové finále - udělení cen 
+ koncert Gondolan Trio

Závěrečné udílení cen soutěže porotou a hlasování publika. Ceny předají významní hosté festivalu Ivan M. Havel a René Böll. Hudební část večera ozdobí unikátní a výjimečné vystoupení legendárního virtuoza a jeho GONDOLAN TRIA (Antonín Gondolán, Marek Balogh, Tomáš Jochmann).


22.30 - 24.00
Festivalová afterpárty s S.T.P.

Afterpárty s hudbou STP ( Souboru Tradičního Popu) - afterpárty s legendární punkovou skupinou STP (1984). Hned po svém vzniku se stává jednou z nejdůležitějších kapel, která reagovala na tehdejší novou vlnu britské kytarové scény.


Privatní klub Koníček

Privatní klub Koníček nabídne opakování některých soutěžních snímků a besed, tiskovou konferenci o výsledcích soutěže a malé občerstvení pro spolupracovníky. Poslední projekcí bude setkání s vítězným dílem přehlídky, které doplní showreal hudebního hosta festivalu.

10.00 - 11.30 
Stát se zvířetem (CH, GB, USA, CAN 2018)

Projekce švýcarsko-kanadského soutěžního snímku s úvodem tvůrců a nominátorů


11.30 - 12.45 
Feral (CZ 2018)

Druhá projekce českého soutěžního snímku s úvodem hostů a nominátorů


13.00 - 13.45
Tisková konference

Závěrečné setkání organizátorů s tiskem a se spolupracujícími institucemi při malém pohoštění.


14.00 - 15.30   
SHKID (E 2020)

Druhá prezentace připravovaného španělského projektu za účasti tvůrců a zástupců dalších významných institucí

16.00 - 18.00
Mučitelovo odpoledne (RO 2011)

Druhá projekce rumunského soutěžního snímku za účasti festivalových hostů z Rumunska.  


18.00 - 20.00
Mlýn a kříž (PL 2011)

PROJEKCE polského soutěžního snímku za účasti hostů


20.00 - 21.00
Půjč mi své oči, Balthazare (H 2018)

PROJEKCE maďarského soutěžního snímku za účasti maďarských hostů


21.00 - 23.00 
Film Award Praguespringfestival 2019 

PROJEKCE vítězného filmu letošní mezinárodní filmové soutěže s úvodem i následnou besedou s tvůrci


Program s Jozefem van Wissemem je z technických důvodů zrušen.

OZVĚNY FESTIVALU

další města a místa v jednání ...